į pradžią
KONCERTAI UŽUTRAKYJE
UŽUTRAKIO DVARAS
KAIP NUVYKTI
KONTAKTAI
APIE MUS
PARTNERIAI
SKAITYTI PLAČIAU
spausdinti
ČARDAŠO KARALIENĖ

 

Gruodžio 29 d., penktadienį, 15 val.
UŽUTRAKIO DVARO SODYBOS RŪMUOSE

Atlikėjos

JULIJA KARALIŪNAITĖ, sopranas

EKATERINA RODIONOVA, smuikas
BIRUTĖ ASEVIČIŪTĖ, fortepijonas


Programa

Ištraukos iš I. Kalmano, J. Strausso operečių,
V. Monti, J. Halvorseno, F. Kreislerio ir kitų kompozitorių
kūriniai – čardašai, čigoniški romansai, rapsodijos.Įsivaizduokime  – niūrus žiemos vakaras ir židinio ugnis vengrų smuklėje (vengr. Csárdás / csárda – smuklė). Už lango šaltus vandenis plukdo Dunojus, bet čia jauku, netyla pokalbiai, girdisi smuiko rauda, nerimsta čardašo šokėjai, o atmosferoje sklando begalinis ilgesys ir meilė laisvei. Tokia ta vengrų smuklė...

Ugningasis čardašas – vengrų ir Vengrijos čigonų šokis, atsiradęs 19 a. viduryje kaip miesto folkloro dalis per vengrų rekrūtų ėmimą į Austrijos armiją. Vėliau šokis išpopuliarėjo vengrų ir kitų tautų kompozitorių – ypač F. Liszto, F. Erkelio, J. Brahmso, F. Schuberto – kūryboje. Čardašui, kaip ir visai vengrų muzikai, būdinga aštri, akcentuota ritmika, sinkopės, gausiai ornamentuota melodika, dažna vadinamoji čigoniškoji dermė. Pirmoji šokio dalis – lėta ir lyriška, dažniausiai šokama vyrų, antroji – greita ir veržli, šokama poromis. Pabrėžtas dalių kontrastas išryškina vidinį muzikos dramatizmą ir dinamiką.


Julija Karaliūnaitė yra sukūrusi nemažai vaidmenų Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Ji kviečiama dainuoti garsiuose operos festivaliuose: 2021 m. Jeruzalės lyrinės operos festivalyje solistė atliko Miuzetės vaidmenį (G. Puccini „Bohema“) ir 2022 m. – Undinės vaidmenį (A. Dvoržakas „Undinė“), tais pačiais metais Narvos operos festivalyje – Tatjanos vaidmenį (P. Čaikovskis „Eugenijus Oneginas“), o 2023 m. – Marcelinos vaidmenį Makedonijos operos ir baleto teatre (W. A. Mozart „Figaro vedybos“) ir Adrianos Lecouvreur vaidmenį to paties pavadinimo kompozitoriaus F. Cilea operoje Narvos operos festivalyje.


Ekaterina Rodionova – Panevėžio muzikinio teatro orkestro artistė, kamerinės muzikos atlikėja, airių liaudies muzikos atlikėja. Kaip orkestro artistė įvairių orkestrų sudėtyse smuikininkė koncertavo daugelyje ES ir Persijos įlankos šalių, 2010 – 2016 m. grojo Kairo (Egiptas) operos teatro orkestre.


Birutė Asevičiūtė – tarptautinių konkursų laureatė, studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, pianizmo meistriškumą tobulino meistriškumo pamokose pas žymius profesorius: Jack Weinrock (JAV), A. Juozapėnaitė-Eesmaa (Estija), Ulrich Eisenlohr (Vokietija), Heike-Dorothee Alardt (Vokietija), Helene Luyten (Belgija), Michel Tranchant (Prancūzija), S. Malcev (Rusija) ir kt.

 

Atlikėja koncertuoja su tokiomis scenos žvaigždėmis kaip M. Vitulskis, L. Mikalauskas, J. Vaškevičiūtė, O. Kolobovaitė ir kt., yra buvusi Maestro Virgilijaus Noreikos scenos partnere. Pianistė dažnai pasirodo įvairiuose festivaliuose („Permainų muzika“, „Tebūnie naktis“, „Pavasario gaida“, „Mūsų miesteliai“, „Kai skamba gatvės“, Tarptautinis M. K. Oginskio festivalis) ir kt., pati kuria koncertines programas. Ji taip pat yra lektorė, skaitanti pranešimus Lietuvos pedagogams ir muzikantams.BILIETUS PARDUODA:  

ORGANIZATORIUS: VšĮ AMBRA VOX
INFORMACIJA: +370 612 31170